O nás

O nás : Pagy s.r.o. - Sme výrobca a výhradný predajca nášho ručne výrábaneho cínoveho šachu.

Láska k šachu a zlomený cínový strelec. Tak sa začal písať príbeh malej rodinnej firmy z Banskej Bystrice, ktorá sa svojimi originálnymi cínovými šachmi prepracovala až na medzinárodnú výstavu Makers Town v Bruseli. Slovensko reprezentovala ako jediná. V jej kolekcii dominoval cínový Jánošíkovský šach, v ktorom sa spája zručnosť, trpezlivosť a kus národnej histórie.Šach, výstižne pomenovaný aj kráľovskou hrou, učaroval Jurajovi Pagáčovi už v detstve. Súťažne ho hrával na základnej, strednej škole i na vojne. Navyše, vždy sa mu páčili aj cínové figúrky. Prešlo veľa rokov, kým tieto dve veci dal dokopy. „Raz mi manželka z Grécka priniesla cínové šachy v podobe križiakov. Keď sme jedného dňa so starším synom Michalom hrali, spadla mi figúrka strelca na zem a zlomila sa. Tak som ju tak kadejako scínoval, aby držala pokope. Čo čert nechcel, o mesiac sa znova zlomila. Vtedy som začal premýšľať, ako by som si vyrobil novú,“ vracia sa k začiatkom 60-ročný Juraj Pagáč.Na kolene si urobil prvú formu, odlial z cínu figúrku a tá zapadla do nekompletnej šachovej súpravy. To mu však nestačilo. Rozhodol sa, že si grécky šach skopíruje a urobí podľa neho vlastný. „Každú voľnú chvíľu som bol v knižnici, hľadal som odborné knihy. Som totiž vyštudovaný stavbár a zlievarenstvo či vyrábanie foriem bola pre mňa v podstate úplne nová vec. Čo som si naštudoval, skúšal som potom doma systémom pokus – omyl,“ pokračuje.Spočiatku svoje pokusy robil v kuchyni. V hrncoch, v ktorých varili. Manželke sa to veľmi nepozdávalo, a tak zakotvil v rodičovskej garáži, kde firma funguje aj dnes.Postupne sa prehrýzal úskaliami výroby foriem i liatia. „Len sa mi akosi prestalo páčiť, že som odkopíroval ten grécky šach. Začal som preto špekulovať nad vlastným, aký nemá nikto. Celý tento proces trval dvanásť rokov. Všetky peniaze, ktoré som si mohol užiť na dovolenke, som dával do tejto svojej záľuby,“ priznáva Juraj Pagáč. Pokiaľ spod jeho rúk vyšiel unikátny cínový Jánošíkovský šach, trvalo to tri roky. Príznačne mu dominujú slovenské motívy. Veža je v podobe dreveného kostolíka z východného Slovenska, koňa predstavuje kamzík, strelca fujarista, pešiaci sú zbojníci, kráľovná slovenská deva v kroji a kráľ Jánošík. Figúrky sú veľmi precízne vypracované a ručne maľované, prípadne patinované.

Jánošíkovskému šachu predchádzal templársky, francúzsky a habsbursko-osmanský. Farebnosť aj tie najmenšie detaily zodpovedajú danému historickému obdobiu a zobrazujú reálnu udalosť, napr. habsbursko-osmanský je konfliktom dvoch veľkých mocností v 17. storočí. Námet k nemu našiel Juraj Pagáč v knižnici, v perokresbách v starej knihe písanej švabachom.

Celý článok o nás si možete taktiež prečítať na stránkach denníka PRAVDA úspešní SLOVÁCI na tomto odkaze :  http://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/394807-s-cinovymi-sachmi-z-garaze-prerazili-do-celeho-sveta/

E-SHOP PAGY.SK

Jedinečnosť, originalita, kreativita, história

...

DOPRAVA ZADARMO v rámci SR

...

Handmade - Ručná práca a rodinná tradícia

...

Vedenie firmy

Komunikácia so zahraničím