Bystricoviny.sk : Bystričania Pagáčovci s maľovanými cínovými šachmi zaujali svet

FOTO: Bystričania Pagáčovci s maľovanými cínovými šachmi zaujali svet

ZAUJÍMAVOSŤ

sach5

V Banskej Bystrici žijú a pracujú šikovní ľudia, o ktorých niekedy vedia viac vo svete, ako my doma. Tak je to aj s rodinnou firmou Pagáčovcov, ktorá v garáži vyrába originálne maľované šachy z cínu.

Úspešná reprezentácia Slovenska v Bruseli

Iba nedávno sa Pagáčovci vrátili z  Bruselu, kde ako jediní reprezentovali  Slovensko na prestížnej prezentáciu tvorby a inovatívnosti mladých podnikateľov z krajín EÚ pod názvom Makerstown. Ide o prvé podujatie tohto druhu, ktoré na jednom mieste združilo podnikateľov a tvorcov európskych politík.

Brusel nadviazal na dlhoročnú tradíciu podobných výstav ručne vyrábaných produktov v Paríži a v Ríme. so zameraním na prepojenie tradičných výrobných postupov s modernými technológiami Medzí takýmito firmami bola aj skupina mladých nadšencov z Banskej Bystrice, ktorá objavila novú technológiu na výrobu šachových figúrok..

Martin Tokár z rodinnej firmy PAGY, s.r.o. vysvetľuje, že ich originálne, historicky presné šachové sety s jedinečným dizajnom a rôznou povrchovou úpravou od pokovovania, patiny až po ručne maľované figúrky, sú svojím príbehom zasadené do rôznych historických období Slovenska a Európy.

Viktor Pagáč o ich ľudovom diele hovorí:

„Jeden z našich vlastnoručne vyrábaných maľovaných cínových šachových setov je aj Jánošíkov šach, ktorý znázorňuje život legendárnej postavy Juraja Jánošíka. Jednotlivé figúrky znázorňujú naše tradičné slovenské postavy a objekty. Vežu znázorňuje maketa dreveného kostolíka z východného Slovenska, jazdca zas typický predstaviteľ našej fauny – kamzík. Strelec je tvorený chlapom odetým do detvianskeho kroja, hrajúcim na fujaru, pretože fujara je ako jediný zástupca Slovenska zapísaná do zoznamu Majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva v UNESCO.“

Ďalej dodáva:

„Dáma je jednoduchá deva odetá do ľudového odevu. Juraj Jánošík je znázornený ako postava kráľa, ktorý kraľuje všetkým legendárnym slovenským postavám. Vytvorením tohto šachu sme sa pokúsili dostať do šachovej podoby rázovitý slovenský folklór a samotné uchovanie postavy Jánošíka ako národného hrdinu pre  ďalšie generácie.“

Pagáčovci z Banskej Bystrice

Všetko začalo u šachistu Juraja Pagáča (60), ktorý spočiatku odlieval cínové šachové figúrky zo záľuby v garáži. Neskôr sa k nemu pridali jeho synovia Michal a Viktor s ich kamarátom Martinom Tokárom a pred štyrmi rokmi založili malú rodinnú firmu PAGY s.r.o. Z ich dielne vychádzajú  nádherné maľované cínové šachy, ktoré s veľkým úspechom prvýkrát verejne predstavili práve na májovej výstave v Bruseli.

„Raz mi manželka z Grécka priniesla cínové šachy v podobe križiakov. Keď sme jedného dňa so starším synom Michalom hrali, spadla mi figúrka strelca na zem a zlomila sa. Tak som ju tak kadejako scínoval, aby držala pokope. Čo čert nechcel, o mesiac sa znova zlomila. Vtedy som začal premýšľať, ako by som si vyrobil novú,“

spomína na začiatky výroby cínových šachov Juraj Pagáč.

A.Vystava_PAGY_TEAM_BRUSEL_MAKERSTOWN_2016-1

Tak si vlastnoručne vyrobil prvú formu a odlial z cínu šachovú figúrku. Tá sa celkom vydarila, zaujalo ho to a začal študovať odbornú literatúru o zlievarenstve aj s výrobou foriem. Potom to skúšal v praxi, spočiatku metódou pokus – omyl, ale stala sa z toho pre neho obrovská záľuba. Stále sa zdokonaľoval, počas 12 rokov investoval do výroby cínových šachov všetky voľné peniaze. Až  sa dopracoval k vlastnej originálnej podobe cínových figúrok.

Unikátnemu Jánošíkovskému šachu, na ktorom pracoval tri roky, predchádzali templársky, francúzsky a habsbursko – osmanský cínový šach. Farebnosť figúrok s najmenšími detailmi tvaru zodpovedajú príslušnému historickému obdobiu.

 

Rodinná firma sa chce ďalej rozvíjať

Vo firme  PAGY s.r.o. s otcom Jurajom Pagáčom aktívne pracujú jeho synovia Michal (38) a Viktor (26)  s kamarátom Martinom Tokárom (26). Mladí chcú posunúť firmu dopredu, okrem techniky výroby aj po marketingovej a obchodnej stránke.

Hoci výroba farebných či patinovaných  cínových figúrok je najmä kvalitná ručná práca , zdokonaľuje sa technológia, o ktorej Juraj Pagáč  prezrádza:

„Rozpustený cín  má cca 230 ºC a k jeho správnej konzistencii je potrebné dodržať jeho pomer k olovu vo výslednej zmesi.“

Tá  sa potom vlieva do pripravenej  formy z tvrdej gumy, do ktorej odtlačí prototyp figúrky z umelého dreva. Pri jednoduchších figúrkach stačí dvojdielna forma, pri zložitejších s drobnými detailmi sú to  tri i  viac foriem zviazaných dohromady. Výroba formy trvá 5 – 6 hodín a  jedna sa dá použiť na zhotovenie  20 – 30 figúrok. Na rýchlejšiu a jednoduchšiu výrobu prototypov figúrok už vďaka mladým členom firmy  používajú aj 3D tlačiareň.

Priemerná výška cínových šachových figúrok dosahuje sedem až osem centimetrov. Najťažší je habsbursko – osmanský šach, ktorý sa skladá z dvoch súprav figúrok – Habsburgovcov a Osmanov. Váži 13 kilogramov, s mramorovou šachovnicou až 30 kg. Najväčšia figúrka v ňom váži takmer pol kila. Váha ostatných šachov sa pohybuje okolo päť kilogramov.

Originálne maľované cínové šachy z Banskej Bystrice už putovali k zákazníkom do USA, Austrálie, Švédska, Francúzska a Nemecka. Ich cena sa v jednoduchšej verzii s pokovovaním alebo patinovaním  pohybuje na úrovni okolo 800 eur. Ručne maľovaný šach v závislosti od šachovnice a obalu vyjde aj na viac ako 2.000 eur.

Pagáčovci vidia ideálne uplatnenie svojich výrobkov aj v podobe reprezentatívnych darov alebo exkluzívnych  interiérových doplnkov do reprezentačných priestorov budov. Lásku ku kráľovskej hre, ktorou je šach, chce rodina  pretaviť do propagácie šachu v základných školách.

Viac o Pagáčovcoch z Banskej Bystrice a ich originálnych cínových šachoch sa dozviete na
www.Pagy.sk,  www.ExkluzivnyDarcek.sk alebo www.Facebook.com/Pagy.sk/.

No Comments Yet.

Leave a comment

You must be Logged in to post a comment.